نام محدوده : پهنه اکتشافی گیلسونایت گیلانغرب

موقعیت جغرافیایی:

استان : کرمانشاه

شهرستان: گیلانغرب مختصات یک نقطه از محدوده: (طول ۵۶۵۶۰۰ و عرض ۳۷۸۳۲۰۰)

راه دسترسی: این پهنه اکتشافی با مساحتKm2  ۱۲۷۷ در استان کرمانشاه، حد فاصل شهرستان­های قصر شیرین تا گیلانغرب، به سمت جنوب تا شهرستان سومار و در نزدیکی مرز استان ایلام ادامه دارد. این منطقه به شک میدان معروف است و از جمله مستعدترین مناطق ایران جهت اکتشاف گیلسونایت می باشد. پهنه گیلانغرب جزئی از زون زاگرس چین خورده محسوب می­شود و رخنمون­ های گیلسونایت نشان می­دهد که تحت تاثیر عوامل زمین ­ساختی و چین ه­ای، مواد هیدروکربوری از طریق درز و شکاف­ ها از تشکیلات زیرین به بالا راه پیدا کرده و تشکیل حوضه نفتی و قیر طبیعی را نموده­اند.

  موقعیت پهنه اکتشافی گیلانغرب در استان کرمانشاه

وضعیت محدوده در سامانه کاداستر : پهنه اکتشافی

شاخصه های زمین شناسی اقتصادی:

پهنه مورد مطالعه جزئی از زون زاگرس چین­خورده محسوب می­شود و رخنمون­های قیر طبیعی نشان می­دهد که تحت تاثیر عوامل زمین ساختی و چینه­ای، مواد هیدروکربوری از طریق درز و شکاف ها از تشکیلات زیرین به بالا راه پیدا کرده و تشکیل حوضه نفتی و قیر طبیعی را نموده اند. واقع شدن بیش از ۹۰ درصد از محدوده ­های قیرطبیعی، وجود معادن دارای ذخایر زیاد و یا با کیفیت مانند معدن ­های مرجان معدن، بان­سیران، شک­میدان­غربی، گورسفید، کلکین سومار و …، نتایج حاصل از حفاری­های صورت گرفته در محدوده­های ثبتی و بازدید­های میدانی از معادن استان­ های دارای پتانسیل گیلسونایت از دلایل اصلی انتخاب پهنه گیلانغرب بوده است.

 نقشه همسان­سازی زمین­شناسی ورقه­های ۱:۱۰۰،۰۰۰ سرپل­ذهاب و سومار برای پهنه گیلانغرب.

بطور کلی برونزدهای قیر طبیعی در منطقه گیلانغرب نسبت به سایر استان­های پتانسیل­دار گیلسونایت فراوان­تر بوده و از نظر کیفی در درجات به مراتب بالاتری قرار می­گیرد که این موضوع نشان می دهد:
  • کانسارهای قیر طبیعی در اثر جایگیری مواد نیمه جامد و خمیری نفتی در فضاهای خالی و درز و شکاف های موجود در توده های ژیپس و مارن سازند گچساران ایجاد شده اند و تئوری شکستگی را تداعی می کنند.
  • قیر طبیعی منطقه شک میدان گیلانغرب با نفوذ ماده معدنی به سطح و از دست دادن مواد فرار، به شکل توده های پودر مانندی که در اصطلاح توده نامیده می شود، درآمده است و با افزایش عمق، این توده­های بی­کیفیت با روند تدریجی به قیر طبیعی با کیفیت مناسب تغییر حالت داده­اند.
  • تکتونیک حادث بر منطقه با فشارهای اولیه وارد بر زاگرس چین خورده سبب ظهور تاقدیس¬ها و ناودیس¬های متوالی با روند مناسب کانی­زایی گردیده است.
  • با توجه به وجود سازند گچساران در منطقه، مارن­های این سازند نقش سنگ کف را ایفا می کنند و بدین جهت سطح آب زیرزمینی در برخی مناطق نزدیک به سطح زمین می­باشد به طوری که گودال های ناشی از حفاری­های اکتشافی از آب پر شده اند.
تمامی موارد فوق شرایط مناسب جهت کیفیت و حجم بالای ذخیره این ماده معدنی را فراهم کرده است.
اقدامات صورت گرفته:
  • اخذ پهنه اکتشافی گیلسونایت گیلانغرب از سازمان صمت
  • مطالعات اکتشافی شامل تدوین طرح اکتشافی پهنه اکتشافی، جمع آوری کلیه اطلاعات و داده­های اکتشافی، گزارش­ها، پایان نامه­ها، مقالات، نقشه­ها، نتایج بازدیدها و اطلاعات گردآوری شده در گستره مورد مطالعه و مناطق مجاور، اطلاعات مربوط به کاداستر، تصاویر ماهواره ای و…، مطالعه کلیه اطلاعات بدست آمده، پردازش تصاویر ماهواره ای و دورسنجی، ایجاد پایگاه داده، ارزیابی مقدماتی جهت تعیین دقت و کیفیت داده­ها، بررسی داده­های حاصل از عملیات ژئوفیزیک در محدوده­های مورد مطالعه، تهیه لایه­های مختلف اطلاعاتی، تلفیق لایه­ها و اولویت بندی بازدیدهای میدانی.
  • عملیات میدانی و کنترل صحرایی شامل پیمایش میدانی به منظور اعتبارسنجی لایه­های اطلاعاتی تولید شده، طراحی مسیر پیمایش­ها، ترسیم نیمرخ­های زمین شناسی، نمونه برداری، بررسی­های تکتونیکی، انتخاب بهترین نقاط جهت انجام عملیات ژئوفیزیکی و حفاری
  • تدوین و ارائه گزارش سه ماهه اول، دوم و سوم به سازمان صمت
  • عملیات ژئوفیزیکی، شامل تعیین محل و انجام مطالعات ژئوفيزيکي ، تفسير آنومالي‌هاي ژئوفيزيکي و پیشنهاد نقاط بهینه حفاری.
  • انجام عملیات حفاری مغزه­گیری و پودری در پهنه گیلانغرب

This post is also available in: English